Studijní prostor v dětských pokojích

Pokud je náš potomek opravdu velmi útlého věku, je jasné, že ho zajímá pouze jedna jediná věc, a tou jsou hračky. Proto bychom měli dbát na to, aby jich měl skutečně dostatek a aby si tak mohl hrát doslova odrána do večera. Dětské období ale uteče jako voda a dochází k období dalšímu, kdy poprvé nastoupí do školy. Rázem se tak mnoho priorit velmi rychle změní. Je jasné, že mnohé hračky a mnohé záliby stále ještě zůstávají, ale v tomto věku již přibývají mnohé školní povinnosti, především potom různé úkoly, na které je třeba se doma zaměřit.

Stůl je naprostým základem

Je tedy jasné, že s ohledem na tyto priority bychom měli v dětském pokoji nutně vytvořit i studijní kout, kde bude moci dítě tyto povinnosti vždy plnit. Základem by měl být samozřejmě jeden hlavní prvek, a tím je psací stůl. U něho je třeba zaměřit se hlavně na jeho dostatečnou plochu. Ačkoliv na trhu jsou často stoly skutečně malé, které mohou ušetřit místo, z praktického hlediska nejsou vždy tou nejlepší volbou.

Naopak lepší volba je vsadit na stůl větší, jelikož tak bude mít dítě dostatek prostoru nejenom na případnou práci samotnou, ale samozřejmě také na to, aby mohlo odkládat různé pomůcky a sešity, a nemělo pocit stísněného prostoru.

Studentský stůl

Jednoduchý, ale elegantní studentský stůl se skleněnou deskou

Myslete i na úložné prostory

Ačkoliv o úložných prostorech toho již bylo napsáno mnoho, nejčastěji potom s ukládáním hraček nebo oblečení, rozhodně budou potřeba i v oné studijní části, tedy v onom studijním prostoru. V daném směru je určitě vhodné vrátit se zpět ke zmíněnému stolu. Už u něho samotného by mělo být základem jak několik šuplat, tak i případných polic. Ty však nemusí být nutně pouze ve spodní části stolu, ale rozsáhlé rohové stolní sestavy tuto možnost nabídnou i nad pracovní deskou.

Další samozřejmostí by měly být ale i různé regály a police. Ty mohou perfektně posloužit třeba jako knihovna na studijní materiály. Do daného regálu nebo police se tak pohodlně vejdou knihy, sešity, ale třeba i nezbytné pomůcky. V tomto směru je dobré myslet i na budoucnost. Zatímco v první třídě není daných materiálů zase tolik, s postupem času budou stoprocentně přibývat, a tak je vhodné na to myslet od prvního zařizování.

Ve studijním prostoru je třeba i odpočívat

Ačkoliv již název samotný jasně zmiňuje to, že v tomto prostoru by se mělo primárně studovat, mělo by zde být i místo pro odpočinek. Zde se samozřejmě nemusí jednat o absolutně nic složitého, jelikož plně stačí třeba pohodlné křeslo, nebo v posledních letech oblíbené sedací vaky. Každé dítě se tak na ně pouze přesune ze své židle a může tak několik minut relaxovat.

O tom, že do daného prostoru neodmyslitelně patří, svědčí také fakt, že ne každý musí nutně studovat výhradně u stolů. Je jasné, že pokud plní úkol či připravuje práci, nejčastěji píše, a to jinak než u stolu dělat skutečně nelze. Pokud ale dítě potřebuje hlavně studovat a naučit se důležité informace, není nic jednoduššího, než se s učebnicí nebo sešitem pohodlně usadit do daného vaku, a zaměřit se výhradně na dané studium.

Nezapomínejme ani na osvětlení

Ty základní prvky, které by v daném prostoru neměli chybět, jsme tedy již zmínili. Je samozřejmě jasné, že ale nemusí být nutně to jediné. Z hlediska praktičnosti je dobré zaměřit se také na špičkové osvětlení. To je nezbytné hlavně proto, aby si váš potomek při čtení nebo psaní na nekvalitním světle nezkazil oči. Dnes samozřejmě existují desítky variant různých lampiček, které mohou využívat jak běžné či úsporné žárovky, tak třeba i zářivky, nebo neméně vyhledávané LED osvětlení.

Důležitý je pouze dostatečný výkon, a to proto, aby i při celkovém špatném osvětlení byl studijní kout, hlavně potom psací stůl osvětlen co nejlépe. Na vás jako na rodičích však není pouze samotná koupě, ale rozhodně také to, že byste se měli zaměřit právě na to, aby bylo světlo používáno pravidelně a tak jak má. Jedině tak se váš potomek v budoucnu zcela jistě vyhne používání brýlí.

Jaký materiál? Nejlépe kvalitní

O tom, co by v dané oblasti dětského pokoje, tedy víme vše. Nyní se můžeme na celkový koncept podívat ještě o něco detailněji, a to z hlediska použitých materiálů. Zde by mělo platit jedno nejdůležitější pravidlo, a to samozřejmě takové, že daný materiál, který využijeme, by měl být co možná nejkvalitnější. A to nejenom z důvodu toho, aby mohl vašemu dítěti dobře sloužit, ale aby měl i dlouhou životnost. Tím se samozřejmě každá investice do něho samotného stává o mnoho výhodnější.

Ideální volba? Rozhodně dřevo

V tomto směru je jasné, že pokud nějaký materiál jasně vyčnívá, je to zcela logicky dřevo. Stejně tak je ale jasné, že ne vždy ho lze použít na všechny součástí. Například dřevěná židle k psacímu stolu by byla značně nepohodlná, stejně tak jako případné odpočinkové křeslo, které ještě raději nahradíme sedacím vakem.

U stolu, různých polic, nebo zmíněných úložných prostorů by ale dřevo mělo hrát skutečně tu hlavní roli. Nejvyhledávanější pro ideální poměr ceny a kvality je dnes to smrkové, ale rozhodně jsou i další varianty, jakými může být například dřevo dubové nebo bukové. To patří pro svou tvrdost mezi nejlepší volbu. Na druhou stranu stojí logicky nejvíce peněz.

Jak ale mnozí uvádějí, s ohledem na celkovou životnost je to rozhodně dobrá investice, která se v mnoha případech vyplatí. Například bukový stůl může bez problémů s jakýmkoliv poškozením vydržet od útlého věku, až po studijní léta na střední škole. Podobně jako případné police a regály, zhotovené taktéž z masivu, a s použitím dřeva právě tohoto stromu.