Rady, jak vybrat správný stůl a židli

Stůl a židle rozhodně patří mezi skutečně základní a často také nejdůležitější prvky dětského pokoje. Pojďme se tedy konkrétně podívat na to, jak je vlastně vybrat. Důraz bychom totiž neměli dávat pouze na kvalitu a cenu, ale také použité materiály, výšku, nastavitelnost, velikost a mnoho dalších věcí. To vše totiž může vzájemně souviset.

Začínáme stolem – důležitá je velikost

To nejdůležitější u každého dětského psacího stolu je rozhodně jeho velikost. Tedy konkrétně velikost samotné desky. Je třeba mít na paměti, že právě na ní bude váš potomek plnit různé školní úkoly. Jelikož ale žijeme v moderní době, je určitě nezbytné i to, aby se na ní vešel případný počítačový monitor, nebo notebook. Obojí je dnes už téměř běžnou součástí všech domácností.

Myslete i na úložné prostory

Velikost stolu ale není to jediné, jelikož základem by měly být i úložné prostory. Kromě běžných šuplat je třeba myslet i na to, kam odkládat knihy a studijní materiály, kam umístit tiskárnu, nebo třeba počítačovou skříň, skener a další nezbytné prvky, které jsou pro studenta, hlavně v pozdějším věku samozřejmé.

Jaký materiál? Vsaďte na klasiku

Důležitá otázka samozřejmě zůstává u samotného materiálu. V tomto směru je určitě nejlepší volbou, která zaručeně nezklame, dřevo. Na výběr jsou dnes stoly v mnoha variantách, které začínají u dřeva smrkového a končí u extrémně tvrdého dřeva dubového a bukového. Ve všech případech však vsadíte na kombinaci přírodního materiálu a velmi dobré kvality.

Samozřejmě tuto nabídku dnes doplňují i další možnosti, jako mohou být například stoly laminátové, nebo i kovové nebo skleněné. Ty jsou ideální do skutečně moderních domácností, jelikož v souvislosti s pokojem vašeho dítěte bude určitě nejlepší dřevo.

Jak na správnou židli? Vše začíná sedákem

Přesuneme-li se od stolu k židli, i zde mohou začínat první problémy s tím, jakou vlastně vybrat. Základem by měl být sedák. Ten by kromě přiměřené šířky a dostatečné velikosti měl být také anatomicky tvarovaný a neměl by při sezení nijak tlačit.

Velmi důležitým bodem je to, aby byl nastavitelný, a to výškově. Pro správný vývoj dítěte je totiž sezení nesmírně důležité, a tak je třeba vědět jediné. Židle by měla být takovou velikost, aby se při sezení dotýkala chodidla země, a to v naprosto přirozeném úhlu. S postupem času a růstu dítěte tak logicky dojde k tomu, že židli budeme zvyšovat.

Bezpečná a stabilní základna

Dnes jsou poměrně vyhledávanou a dobrou volbou židle na kolečkách. Zde je třeba dát při výběru pozor jak na to, aby byla daná základna stabilní, tak i na to, aby se dalo s židlí dobře pohybovat a kolečka byla dostatečně velká a kvalitní.

Nastavitelné podpěrky rukou

Dalším hlediskem samotného výběru jsou podpěrky rukou. Ty jsou ideální hlavně při dlouhodobém sezení u počítače a u stolu. Podobně jako v případě sedáku, i zde by mělo docházet k tomu, že by měla být ruka na opěrce a dále na stole v tom správném úhlu.

Špičkové by mělo být též opěradlo

Posledním důležitým kritériem samotného výběru je poté kvalitní opěradlo. I to by mělo splňovat několik požadavků. Primárně by mělo být anatomicky tvarovaná, pevné a výškově nastavitelné. Jeho prohnutí by poté mělo plně odpovídat prohnutí zádům u běžného člověka, tedy i dítěte. Celkový komfort židlí, ale hlavně daných opěradel je nejlepší u těch, které nabídnou také hlavovou opěrku. I ta může být z hlediska správného držení hlavy u dítěte to nejlepší.

Není dobré dělat kompromisy

To vše jsou tedy správné a objektivní rady o tom, jak by tedy měla správná židle a správný stůl skutečně vypadat. A jelikož by obojí mělo vašemu potomkovi vydržet i několik let, rozhodně není dobrou volbou dělat při výběru jakékoliv kompromisy a snižovat své standardy na úkor ceny. Vše se totiž může negativně projevit na pohodlí, ale samozřejmě i zdraví vašeho dítěte. Dětský organismus se totiž každým dnem vyvíjí, stejně jako samotné jeho tělo a jeho správné držení.